Судоку
Тренутно бесумње најпопуларнија логичка загонетка. Иако наизглед једноставна, приликом решавања захтева коришћење бројних стратегија. Први судоку настао је пре тридесетак година.
Судоку је, нема сумње, логичка загонетка број један. У данашњем облику први пут појавио се 1979. године у америчком часопису „Dell Pencil Puzzles And Word Games“, под називом „Number place“ (место за број). Аутор тог логичког проблема Хауард Гарнс није доживео да види међународни успех своје загонетке. Наиме, она је популарност стекла деведесетих година прошлог века у Јапану, где је добила име Су-доку (Су = број, доку = по један), а у светским размерама постала је позната тек крајем 2004. године када је Новозеланђанин Вејн Голд направио компјутерски програм и понудио радове лондонском „Тајмсу“. Уредник новина испрва није схватио шта има пред собом, али кад је решио један задатак одушевио се и тако је судоку започео свој пут ка светској слави. Данас ову загонетку штампају не само енигматски часописи, него и многе дневне новине. Људи су у стању да данима испуњавају квадратиће са бројевима и просто је невероватно колико је игра заразна и занимљива.
У свом основном облику, судоку се састоји од квадратне решетке 9х9 која је издељена на девет већих квадрата 3х3. У задатку је потребно попунити сва празна поља бројевима од 1 до 9, и то тако да се ни један број не понови у истом реду, колони или квадрату 3х3.
Задатак | Решење |
Решавање ове загонетке захтева логичко размишљање, али уопште није потребан неки високи количник интелигенције. То је један од главних разлога што се људима толико свиђа судоку, јер кад схвате да су у стању да реше загонетку, обрадују се и траже нове, веће изазове и покушавају да реше теже задатке. Доказано је да судоку подстиче памћење, повећава интелигенцију, делује антистресно, продубљује комбинаторику, скраћује време у превозу и чекаоницама, буди такмичарски дух и развија победнички менталитет.
Такмичења у решавању судокуа у свету се организују три године, и ако је за утеху, Србија барем у овоме не заостаје за остатком света. Штавише, за корак је испред, јер се, већ трећу годину организују домаћа првенства која су уједно и квалификациона за светску смотру судокиста. Србија већ има одличне резултате на међународним такмичењима. У Прагу 2006. године у појединачном надметању Сомборац Никола Живановић заузео је одлично пето место у конкуренцији 141 решавача из 30 земаља света, а у екипном такмичењу Србија је била десета.